medytacja chrześcijańska

Medytacja chrześcijańska

Medytacja chrześcijańska

Czym jest?

Medytacja chrześcijańska, jako metoda medytacji ignacjańskiej (wg metody św. Ignacego Loyoli), jest spotkaniem człowieka ze słowem Bożym.To moje ulubione medytacje i kontemplacje polegające na stanięciu przed Bogiem tu i teraz, z moją historią życia, pragnieniami, oczekiwaniami dotyczącymi przyszłości. Raz w roku mam czas podsumowania tego, co zrobiłam, co przeżyłam, czego doświadczyłam i dostrzegam w tym pewien porządek, nic nie dzieje się przypadkowo. Nie ma w życiu przypadków.

Na czym polega?

Medytacja polega na przeczytaniu fragmentu Pisma Świętego, skupiając się na słowach i przygotowaniu punktów do rozważenia w odniesieniu do własnego życia. Nastawiamy swoje myśli i serce na modlitwę w wybranym miejscu i najwygodniejszej pozycji i rozpoczynamy znakiem Krzyża. Uruchamiamy wyobraźnię w oparciu o poznany fragment i włączamy zmysły, jakbyśmy byli w tej konkretnej sytuacji w Ewangelii. Widzimy osoby, słyszymy toczące się rozmowy, przyglądamy się, czujemy nastrój

Ile trwają medytacje?

Po medytacji mamy czas na chwilę refleksji będącej podsumowaniem medytacji. Czas trwania to 1 godzina 15 minut. Podczas rekolekcji ignacjanskich, na które jeżdżę, są 4 takie medytacje lub kontemplacje, w zależności od stopnia rozwoju własnej duchowości. Pierwszym etapem jest Fundament (trwa 5 dni), następne to: I Tydzień, II, III i IV Tydzień (trwają po 7-8 dni). Między każdym jest odstęp od 6 miesięcy do 1 roku. Potem można robić Syntezy. Są to rekolekcje zamknięte. Ważne jest tu wyciszenie wewnętrzne i zewnętrzne, skupienie. W ciszy i milczeniu nie rozpraszamy ani siebie, ani inne osoby. Popularne jest spuszczenie oczu, nie patrzenie na siebie.

W miejscu tym jest dbałość o warunki o których piszę, ale też dbałość o dietę – pyszne, lekkie jedzenie, które sprzyja wchodzeniu w medytacje.

Raz dziennie, przez 15 min, dzielimy się z kierownikiem duchowym naszymi refleksjami. Osoba ta słucha i kieruje postępem duchowym medytującego.

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną.